Upcoming Pickle Events

Pickle Events will be involved with the following events. We look forward to seeing you!

Please note that although we always try to be correct, we cannot guarantee the veracity of the following information. Please contact the races using the information provided if you have any questions.

Date Race Location/Contact Time
 
Sat
01/10
New Year's Resolution Run/Walk Onalaska, WI — YMCA North 8:00 AM

5 mile run
5 kilometer run/walk

Travis Pernsteiner
608-519-5483
Sat
01/17
Climb the Clinic Rochester, MN — Gonda Building Mayo Clinic 8:00 AM

1 kilometer run/walk

Katherine Nanos
Sun
01/18
Marine O'Brien Nordic Ski Race Marine on St. Croix, MN — William O'Brien State Park 10:00 AM

25 kilometer ski
12.5 kilometer ski
8 kilometer ski
6 kilometer ski
2 kilometer ski
.5 kilometer ski
100 meter ski

Everett Myers
Sat
01/24
Frozen 5K Run

Register online

Spicer, MN — Zorbaz on the Lake 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Dan Hubbard
320-894-5882
Sat
01/31
Iceman 5K Sauk Rapids, MN — Granite City Speedway 9:00 AM

5 kilometer run

Bill Corcoran
320-251-3416
Sat
02/14
Valentine’s Heart Throb Run/Walk Onalaska, WI — YMCA North 8:00 AM

5 mile run
5 kilometer run/walk

Travis Pernsteiner
608-519-5483
Sat
03/14
St. Patrick's Day Red Beard Run Willmar, MN — The Oaks at Eagle Creek 9:00 AM

7 kilometer run

Dan Hubbard
320-894-5882
Sat
04/11
Firehouse 5K Run/Walk

Register online

Onalaska, WI — Fire Dept. 415 Main Street 8:00 AM

5 kilometer run/walk

Cory Taylor
608-781-9546
Fri
04/17
Earth Day Festival 5K/1K

Register online

St. Cloud, MN — Halenbeck Fieldhouse, SCSU 6:00 PM

1 kilometer run/walk
5 kilometer run/walk

Bartt Gevens
320-308-5105
Sat
04/18
Earth Day Festival Half Marathon/Relay

Register online

St. Cloud, MN — Halenbeck Fieldhouse, St. Cloud State University 8:30 AM

13.1 mile run

Bartt Gevens
320-308-5105
Sat
04/18
Table Run 5K Fargo, ND — 3234 43rd Street South 10:00 AM

5 kilometer run/walk

Michael Page
701-282-4168
Sat
04/25
Tinman Triathlon

Register online

Morris, MN — University of Minnesota, Morris, Regional Fitness Center 9:00 AM

1100 yard swim
19 mile bike
10 kilometer run

450 yard swim
12 mile bike
5 kilometer run

Tony Krueger
Sat
04/25
iRock Run Cold Spring, MN — Cold Spring Granite Company 12:30 PM

3.1 mile run/walk

Chip LeMont
Sat
05/02
Lake Minnewaska Warmup Glenwood, MN — Lakeside Ballroom 8:00 AM

13.1 mile run
10 kilometer run
5 kilometer run/walk

Steve Hill
320-239-1331
Sat
05/02
Chain of Lakes Sprint Triathlon Alexandria, MN — Alexandria Discovery Middle School 9:00 AM

600 yard swim
13 mile bike
3 mile run

David Molesworth
605-670-0537
Sun
05/03
Eau Claire Marathon Eau Claire, WI — Eau Claire 8:00 AM

26.2 mile run
13.1 mile run
26.2 relay mile run
3.1 mile run

Emily Uelmen
Fri
05/08
Cat Scratch Fever 5K Run / Walk New London, MN — NLS Middle School 6:00 PM

5 kilometer run/walk

Dan Hubbard
320-894-5882
Sat
05/09
Lake Wobegon Trail Marathon Holdingford, MN — Holdingford High School 7:00 AM

26.2 mile run

Sharon Hobbs
Sat
05/09
Simply Pink Truly Teal Run Detroit Lakes, MN — Detroit Lakes City Park 9:00 AM

10 kilometer run
5 kilometer run/walk

Jessica Peterson
Sun
05/10
Mileka's Run Silver Lake, MN — Silver Lake City Park 10:30 AM

1 mile run/walk
5 kilometer run/walk

JOANNA HALL
Sat
05/16
Chaska 10K/5K Chaska, MN — Chaska Community Center 8:00 AM

10 kilometer run
5 kilometer run/walk

Susan Marek
952-448-5633
Sat
05/16
Uff-Da Trail Run

Register online

Woodville, WI — Woodville, Wisconsin 8:00 AM

13.1 mile run
5 kilometer run/walk

Dennis Russett
Sat
05/16
TRF Sanford Health Triathlon

Register online

Thief River Falls, MN — Franklin Middle School 9:00 AM

500 yard swim
12 mile bike
3 mile run

Kathleen Possai
Sat
05/16
Old Glory Run

Register online

Cold Spring, MN — Cold Spring Baseball Park 10:00 AM

5 kilometer run/walk
1 kilometer run/walk

Bonnie Hansen
320-290-4909
Sun
05/17
Albert Lea Land Between the Lakes Duathlon Albert Lea, MN — Edgewater Park 9:00 AM

2.0 mile run
14.0 mile bike
3.1 mile run

Scott Erlandson
Sat
05/23
Memorial Day/Law Day 5 K Willmar, MN — Robbin Island Hwy 71 North 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Britney Lingl
320-222-9622
Sun
05/24
Awake the Grapes Run Alexandria, MN — Carlos Creek Winery 10:00 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run

Amy Tilleskjor
Sat
05/30
Wolfpack 5k Staples, MN — Dower Lake Recreation Area Softball Complex 5:00 PM

5 kilometer run/walk

Joshua Nice
218-894-2553
Sat
06/06
Lake Region Run Fergus Falls, MN — Lake Region Hospital 8:15 AM

13.1 mile run
5 kilometer run/walk
1 mile run/walk

Karoline Gustafson
218-736-8451
Sat
06/06
Fleet Farm Fraternal 4-H 4K Run Baxter, MN — Mills Ford 371N 14858 Dellwood Drive Baxter, MN 56425 10:00 AM

4 kilometer run

jon.schloemer@millsfleetfarm.com
Sun
06/07
Buffalo Triathlon- Olympic and Sprint Courses Buffalo, MN — Buffalo Lake 9:00 AM

.23 mile swim
13 mile bike
3 mile run

1.5 kilometer swim
40 kilometer bike
10 kilometer run

Bill Corcoran
Sat
06/13
Sour Grapes Half and Half Trail Run Brainerd, MN — Northland Arboretum 7:30 AM

1/2 mile run
1 mile run
10.55 kilometer run/walk
13.1 mile run

Lou Anderson
218-829-8770
Sat
06/13
Running to a Sweet Beet Renville, MN — Renville Community Center 8:00 AM

5 kilometer run/walk

Kathy Brunner
Sat
06/13
Sparta Stampede Sparta, WI — Boys & Girls Club of Sparta 8:30 AM

2 mile mile run/walk
5 mile mile run

Jen Simunich
Sat
06/13
Rum River Festival 5k Princeton, MN — Princeton Area Library 8:30 AM

5 kilometer run/walk

Susan Gillson
651-336-2649
Sat
06/13
Running Wild Trail Run Pelican Rapids, MN — Maplewood State Park 9:30 AM

7 kilometer run
1 mile run/walk
Kids 200 yard run

Mary Ellen Tungseth
218-736-6050
Mon
06/15
Foley Fun Days 5K Run/Walk Foley, MN — Dewey Street Downtown Foley 6:00 PM

5 kilometer run/walk

Kristie Anderson
Thu
06/18
Hillsboro 5k and 10k Hillsboro, ND — Woodland Park 7:00 PM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run

Mia Kozojed
Sat
06/20
Lake Minnetonka Triathlon

Register online

Excelsior, MN — Excelsior Commons park, Excelsior Bay 7:30 AM

3 mile run
14.5 mile bike
1/2 mile swim

Ross Rogney
Sat
06/20
WeGotta Run/Walk 5K Bird Island, MN — Bird Island City Park 8:00 AM

5 kilometer run/walk

Tammy Berg
507-276-6831
Sat
06/20
Sanford Canby Hat Daze Walk.Run.Tri Canby, MN — Canby Swimming Pool Park 8:30 AM

1 mile run

5 kilometer run

300 meter swim
5 kilometer run
10 kilometer bike

Tiffany Keating
507-223-7277
Sat
06/20
Medieval Rush Bismarck, ND — Missouri Valley Fair Grounds 3:30 PM

5 kilometer run

Lucas Shafer
Sat
06/27
Foot Lake 4 Willmar, MN — Rice Hospital 8:00 AM

4 mile run/walk

Joy Baker
Sat
06/27
RCU Charity Classic Eau Claire, WI — RCU Corporate Center, Phoenix Park, Eau Claire 8:00 AM

10 kilometer run/walk
2 mile run/walk
Kids' 1/2 mile run/walk
Kids' 1/4 mile run/walk

Lindsey Brantner
715-833-8167
Sat
06/27
Tanner's Team Walk/Run Sauk Rapids, MN — Bob Cross Park 8:30 AM

5 kilometer run/walk
1 kilometer run/walk

John Fuls
320-654-9235
Sat
06/27
Average Jo Triathlon Perham, MN — Paul Miller Park, Perham, MN 8:30 AM

1/3 mile swim
12 mile bike
4 mile run

Jill Shipman
218-346-7102
Sat
07/04
Walker City on the Bay 10k Walker, MN — Walker City Park / Beach 8:00 AM

10 kilometer run/walk

Mitch Loomis
Sat
07/04
Starbuck Heritage Days 5K/10K Run Starbuck, MN — Starbuck City Park -South Parking Lot 8:00 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run/walk

Jen Haugen
320-239-4220
Sat
07/04
RCMC Firecracker Run Menomonie, WI — Wakanda Park 8:30 AM

5 kilometer run/walk
1 mile run/walk

Josie Salzman
Sat
07/04
Grandpa's Run for the Walleye Crosslake, MN — 14126 Dagget Pine Road 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Jenny Max
218-831-2721
Sun
07/05
Green Lake Road Race Spicer, MN — Zorbaz 7:00 AM

12 mile run

Dan Hubbard
320-894-5882
Sat
07/11
Watercade Lake Ripley Run

Register online

Litchfield, MN — Lake Ripley Memorial Park 7:30 AM

4 mile run/walk
1 mile run/walk

Jennifer Banks
Sat
07/11
Henning Festival Polzine Run/Walk Henning, MN — Henning Fairgrounds - Jensen and Balmoral 8:00 AM

5 kilometer run/walk
1 mile run

Nikki Lohse
218-367-2735
Sat
07/11
Lindstrom Loppet Karl Oskar 5k Lindstrom, MN — Chisago Lakes Evangelical Free Church 8:00 AM

5 kilometer run/walk

Kathy Bystrom
Sat
07/11
Graniteman- Clearwater Triathlon Clearwater, MN — Warner Lake Park 8:00 AM

.46 mile swim
15 mile bike
5 kilometer run

Bill Corcoran
320-251-3416
Sat
07/18
River Lake Days 5k Richmond, MN — River Lakes Civic Arena 9:00 AM

5 kilometer run
10 kilometer run
1 kilometer run

Scott Kron
320-333-3485
Sat
07/25
Aberdeen Family YMCA Bull Run Aberdeen , SD — Aberdeen Family YMCA 7:00 AM

13.1 mile run
10 kilometer run
5 kilometer run

Terrill Meier
605-225-4910
Sat
07/25
Glenwood Rotary 10K and 5K Run/Walk and Glenwood State Bank Magic Mile Glenwood, MN — Glenwood City Park 8:00 AM

10 kilometer run
5 kilometer run/walk
1 mile run/walk

Jeremy Myrom
Sat
07/25
Red River Run Cold Spring, MN — Cold Spring Elementary 8:00 AM

10 kilometer run
5 kilometer run/walk
1 kilometer run/walk

Kristi Huls
Sat
07/25
Pillsbury Push 10K/5K Kerkhoven, MN — Pillsbury Park 8:00 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run

Micah Driscoll
320-424-1827
Sat
07/25
Chase the Police Triathlon

Register online

Walker, MN — Walker City Park 9:00 AM

.25 mile swim
17 mile bike
2.8 mile run

Gretchen Gribbin
218-547-1853
Sat
08/01
Lake Minnewaska Triathlon Glenwood, MN — Glenwood City Beach 7:30 AM

400 yard swim
11.1 mile bike
2.5 mile run

Linda Hoffman
320-239-4972
Sat
08/01
Willmar Stingers "Get Stung with the Run 5K & 1K" Willmar, MN — Bill Taunton Stadium 9:00 AM

1 kilometer run/walk
5 kilometer run/walk

Marc Jerzak
Sat
08/08
Green Lake Kids Triathlon Spicer, MN — Saulsbury Beach 8:00 AM

75 yard swim
1 mile bike
.5 mile run

100 yard swim
2 mile bike
.5 mile run

150 yard swim
3 mile bike
1 mile run

Lindsey Donner
320-235-1664
Sat
08/08
Graniteman - Big Lake Triathlon Big Lake, MN — Lakeside Park 8:00 AM

1/3 mile swim
15 mile bike
5 kilometer run

Bill Corcoran
320-251-3416
Sat
08/08
Dru Sjodin Purple Elephant Run

Register online

Pequot Lakes, MN — Trailside Park 8:00 AM

10 kilometer run
5 kilometer run/walk

Adam Ruud
218-821-1222
Sat
08/08
Northwoods Triathlon

Register online

Nevis, MN — Lake Belle Taine 8:00 AM

14 mile bike
.25 mile swim
5 kilometer run

David and Nancy Lewis
Sun
08/09
Green Lake Triathlon Spicer, MN — Green Lake 8:00 AM

12 mile bike
1/4 mile swim
3 mile run

3/4 mile swim
24 mile bike
6 mile run

Dan Hubbard
320-894-5882
Sat
08/15
Rollin' on the River Inline Marathon Grand Forks, ND — Choice Fitness 7:00 AM

26.2 mile skate
13.1 mile skate

Patrick Marcoe
Sat
08/15
Mudman 5K Kimball, MN — Powder Ridge Ski Hill 8:00 AM

5 kilometer run

Bill Corcoran
320-251-3416
Sat
08/15
YoungLife Triathlon

Register online

Detroit Lakes, MN — Detroit Lakes City Park 8:00 AM

1.5 kilometer swim
40 kilometer bike
10 kilometer run

500 meter swim
20 kilometer bike
5 kilometer run

Race Director
218-532-2662
Sat
08/15
St. Francis Xavier 5K Run/Walk Sartell, MN — South Parking Lot of Church 8:30 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run/walk
1 kilometer run/walk

Nick Novak
320-249-2134
Sun
08/16
Lake Marion Tri

Register online

Lakeville, MN — Antlers Park 7:30 AM

.25 mile swim
17.3 mile bike
3.1 mile run

.93 mile swim
24.8 mile bike
6.2 mile run

Chuck Smith
612-239-4547
Sat
08/22
Go Far Woman Fargo, ND — West Acres Mall 7:00 AM

13.1 mile run
10 kilometer run
5 kilometer run/walk

Mark Knutson
Sat
08/22
Run Around Raymond 5k Raymond, MN — Maccray East Elementary School 8:00 AM

1 mile run/walk
5 kilometer run/walk

Kevin Hauser
320-967-4774
Sat
08/29
Kiwanis Kids Triathlon Baxter, MN — Whipple Beach 4:00 PM

50 yard swim
4 mile bike
2 mile run

25 yard swim
2 mile bike
1 mile run

Mike Dillon
Sun
08/30
Lakes Country Triathlon Baxter, MN — Whipple Beach 8:30 AM

1/4 mile swim
13.6 mile bike
3.2 mile run

Kevin Dens
218-829-8791
Sat
09/05
Leader-Telegram Buckshot Run for Special Olympics Eau Claire, WI — Carson Park 9:00 AM

5 mile run/walk
2 mile run/walk

Karen Kraus
715-833-0833
Thu
09/10
Detroit Lakes XC Invite Detroit Lakes, MN — Detroit Country Club 3:30 PM

2.5 kilometer run
4 kilometer run
5 kilometer run

William Kvebak
Sat
09/12
Blaine Triathlon Blaine, MN — http://www.active.com/blaine-mn/running/distance-running-races/blaine-triathlon-sponsored-by-blaine-medical-center-2015 8:00 AM

.3 mile swim
16.7 mile bike
3.5 mile run

Nate Monahan
763-785-6151
Sat
09/12
Run The Bug Minneota, MN — Highway 68, Downtown Minneota (Prairie Winds Wellness parking lot) 8:30 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run
1 kilometer run

Abby Thostenson
Sat
09/12
Pat Boros Trail Run (10K) New London, MN — Sibley State Park 8:30 AM

10 kilometer run

Britney Lingl
320-212-2854
Sat
09/12
Graniteman Half Marathon St. Cloud, MN — Rivers Edge Convention Center 9:00 AM

13.1 mile run
10 kilometer run

Bill Corcoran
320-251-3416
Tue
09/15
Norwood Young America Lions Invitational CC Meet Norwood, MN — Baylor Park 4:00 PM

1600 meter run
4 kilometer run
5 kilometer run

Mark Lagergren
Sat
09/19
Bismarck Marathon Bismarck, ND — Cottonwood Park 7:30 AM

26.2 mile run
13.1 mile run
10 kilometer run/walk
5 kilometer run/walk

David Nash
701-220-9162
Sat
09/19
Nickle Dickle Run Waconia, MN — Bayview Elementary School 7:30 AM

5 kilometer run/walk
10 kilometer run
13.1 mile run

Tiffany Nelson
952-442-0615
Sat
09/19
The Viking Challenge 5K Extreme Mud Run Fergus Falls, MN — 21756 Co Rd 22, Fergus Falls, Minnesota 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Randy Fischer
Sat
09/19
Walker North Country Marathon

Register online

Walker, MN — Walker/Hackensack/Akeley High School 9:00 AM

13.1 mile run
26.2 mile run
10 kilometer run

Gretchen Gribbin
218-547-1853
Sat
09/26
Central Lakes Cycle Duathlon

Register online

Fergus Falls , MN — 2010 State Highway 210 East 8:00 AM

20 mile bike
4 mile run
7 mile bike

Clark Grotberg
218-739-5651
Sat
10/03
Kickapoo Reserve Dam Challenge La Farge, WI — Kickapoo Valley Reserve 9:00 AM

7 mile canoe
14 mile bike
3 mile run

Sadie Urban
608-625-2967
Sat
10/03
Fighting Saints ROTC 5K Run

Register online

Collegeville, MN — St. John's University 9:00 AM

5 kilometer run/walk

Alberto DeJesus
320-308-3930
Fri
10/09
Bemidji Blue Ox Run Bemidji, MN — Sanford Convention Center 5:00 PM

1/2 kilometer run/walk
1 kilometer run/walk
5 kilometer run/walk

Angie Gora
Sat
10/10
Fargo Mini Marathon Fargo, ND — Fargo Civic Center 8:00 AM

13.1 mile run
10 kilometer run
5 kilometer run/walk

Mark Knutson
Sat
10/10
Community Christian School of Willmar 5k Willmar, MN — Evangelical Free Church, Willmar 8:30 AM

5 kilometer run/walk
1/2 mile run
1/4 mile run

Steve Gardner
320-295-3688
Sat
10/10
Bemidji Blue Ox Marathon Bemidji , MN — Sanford Convention Center 9:00 AM

13.1 mile run
26.2 mile run
26 kilometer run

Angie Gora
Sat
10/24
North Dakota State High School Cross Country Championships Grand Forks, ND — TBA 12:00 PM

5 kilometer run
4 kilometer run

Mitch Lunde
701-857-4431
Thu
10/29
Full Moon 5k Fargo, ND — Centennial Elementary School 7:00 PM

5 kilometer run/walk

Mark Knutson
701-364-2786
Thu
11/26
Turkey Leg 5K Willmar, MN — YMCA 8:00 AM

5 kilometer run

Dan Hubbard
320-894-5882
Thu
11/26
CFA Turkey Trot Bismarck, ND — Bismarck Elks Club 9:15 AM

10 kilometer run
5 kilometer run/walk

Pam Thompson
701-222-3998
Fri
11/27
Sioux Falls Jingle Bell Run/Walk for Arthritis Sioux Falls, SD — Falls Park Arch 6:30 PM

5 kilometer run
1.5 kilometer walk

Vickie Goodwin
605-610-4717

To sign up for our email newsletter of upcoming events, please visit our mailing list sign-up form.

Other Area Events

The following events are not affiliated with Pickle Events in any way. Although we always try to be correct, we cannot guarantee the veracity of the following information. Please contact the races using the information provided if you have any questions.

Date Race Location/Contact Time
 
Sat
02/14
Red HOT Run - 3 Mile - 7 Mile - 7 Mile 2 Person Relay Fargo, ND — 400 1st Ave South, Fargo ND 58103 8:30 AM

3 mile run/walk
7 mile run
7 Relay mile run

Bill Schalow

If you are a race director and you would like your event listed on our site, please visit our free event submission form.